• Diétne stravovanie

• V našom zariadení sa diétna strava nepripravuje.

V prípade, ak školská jedáleň nevie zabezpečiť diétne jedlo dieťaťu, ktorého podľa posúdenia odborného ošetrujúceho lekára (gastroenterológ, diabetológ, imunológ a pod.) zdravotný stav vyžaduje diétne stravovanie, poskytovanie diétneho stravovania je možné zabezpečiť donáškou vlastnej diétnej stravy do školského stravovacieho zariadenia v súlade s § 8 ods. 3 písm. b) vyhlášky MZ SR č. 527/2007 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež.

Pri donáške vlastnej diétnej stravy do školského stravovacieho zariadenia zákonný zástupca dieťaťa predloží žiadosť o súhlas donášky zriaďovateľovi školského stravovacieho zariadenia (mesto Košice) spolu s písomným posúdením odborného lekára. Žiadosť o súhlas na individuálnu donášku diétnej stravy do zariadenia školského stravovania sa obnovuje každý školský rok.

Následne vyplní zákonný zástupca „Prihláška na osobitné stravovanie – DONÁŠKA“ a spolu so súhlasom na individuálnu donášku a lekárskym potvrdením od odborného lekára odovzdá vedúcej ŠJ.

Na základe súhlasu zákonný zástupca dieťaťa zabezpečuje individuálnu donášku vlastnej diétnej stravy pri splnení týchto podmienok:

• hotové diétne jedlo v umývateľných a uzavretých prepravných nádobách, označených menom dieťaťa, odovzdá zákonný zástupca dieťaťa v deň jeho konzumácie poverenému zamestnancovi školskej jedálne,
          • zákonný zástupca pri odovzdávaní diétneho jedla uvedie jeho názov do zošita spolu s dátumom kedy ich rodič odovzdal zamestnancovi. Preberajúci zamestnanec zapíše čas prebrania stravy a podpíše prevzatie doneseného diétneho jedla,
          • donesené jedlo sa uchováva v uzavretých prepravných nádobách v samostatnom chladiacom zariadení. Ak podmienky školskej kuchyne tento postup nedovoľujú, donesené jedlo je možné skladovať vo vyčlenenej časti chladničky, určenej výhradne len na tento účel,
          • hotové diétne jedlo sa v čase podávania zohrieva v mikrovlnnej rúre,
          • v záujme zamedzenia krížovej kontaminácie si nádoby z doneseného jedla zákonný zástupca dieťaťa umýva doma.

Pri donáške vlastnej diétnej stravy preberá zákonný zástupca dieťaťa plnú zodpovednosť za vhodnosť poskytnutej stravy pre svoje dieťa, ako aj za dodržanie nutričnej a energetickej hodnoty dovážanej náhradnej stravy.

Tlačivá:

Ziadost_o_dietne_stravovanie_MMK.docx