• Školský psychológ

Milí žiaci a rodičia,

už rok sa náš svet akoby zastavil a zároveň bežal veľmi rýchlo. Každý deň sa prispôsobujeme novým okolnostiam a novým opatreniam v snahe svoj život a aj situácie v ňom zlepšiť. Tento rok však bol a stále je obrovskou skúškou ľudskej vytrvalosti, odhodlanosti a zodpovednosti. Zodpovednosť je slovo, ktoré sa skloňuje na každom kroku a prirodzene sa o ňu všetci snažíme. Staráme sa o svoje fyzické zdravie, chránime sa dodržiavaním hygienických zásad.

Čo však robíme pre zdravie psychické, či mentálne? Máme nejaké možnosti podpory, či už zo strany rodiny, blízkych alebo aj zamestnávateľa?

Možno si povieme, že sú to len rečnícke otázky, o ktorých sa rozprávajú v každej talkshow. Skúste sa však na 10 sekúnd úprimne zamyslieť a odpovedať si nasledovné:

Čo som za posledný týždeň urobil/a pre seba?

Čo robím, ak sa chcem cítiť lepšie?

Čo mi za posledný týždeň spôsobilo radosť?

Odpovede na tieto otázky sa môžu zdať banálne, v tejto dobe sú však naopak - kľúčové. Psychické zdravie nie je niečo, čo nám spadne z neba, rovnako ako ani to fyzické. Napriek tomu, že je väčšina z nás doma, náš súkromný priestor sa zmenil na kanceláriu, triedu, jedáleň, telocvičňu, herňu a to pre celú rodinu. Úvahu o tom, či je to ťažké, už hádam nemusíme ani spomínať, na každom z nás sa to podpisuje inak.

Nebuďme preto ľahostajní k psychickému zdraviu detí ale ani nás samých. Ak nie sme v pohode my dospelí, nebudú v pohode ani naše deti, s ktorými sme v dennodennom kontakte.

Nájdime si všetci čas na svoje psychické zdravie, starajme sa oň, pestujme ho a nečakajme, že sa len tak zjaví.

Ak máte pocit, že hľadáte spôsoby ako na to, sledujte pripravované aktivity na stránke školy. Neváhajte sa s akoukoľvek otázkou, nejasnosťou, problémom alebo len potrebou s niekým porozprávať. Obrátiť sa môžete aj na školskú psychologičku. Kontakty na rôzne online platformy sú uvedené nižšie.

PhDr. Slavomíra Trebuňáková, školská psychologička

mail: slavomira.trebunakova@zsuzhorodska.sk