• Základné informácie

• Zásady pre zostavovanie jedálnych lístkov v zariadeniach školského stravovania

Zásady pre zostavovanie jedálnych lístkov odsúhlasené ÚVZ SR HDM/8236/17004/2007

a) Časová štruktúra jedálnych lístkov

V rámci 5 stravovacích dni v jednosmennom stravovaní by jedálny lístok mal obsahovať:

• 2 hlavné jedlá s mäsovým pokrmom,
          • 1 hlavné jedlo so zmiešaným pokrmom - so zníženou dávkou mäsa,
          • 2 odľahčovacie jedlá (1 s múčnym pokrmom a 1 so zeleninovým pokrmom). Odľahčovacie jedlá so zeleninovým pokrmom sa odporúča podávať v pondelok.

b) Obsahová štruktúra pokrmov

· Pokrmy z mäsa, ktoré sú súčasťou hlavného jedla, sú pokrmy pripravované z mäsa jatočných zvierat, hydiny a rýb s plnou hmotnosťou pre jednotlivé vekové skupiny, nie mleté, nie zmesi.

· Pokrmy so zníženou dávkou mäsa, ktoré sú súčasťou hlavného jedla, sú zmesi mäsa s ryžou, mletými varenými sójovými bôbmi alebo sójovej drviny (kociek), ovsených vločiek, zemiakov apod..

· Pokrmy zeleninové, ktoré sú súčasťou hlavného jedla, sú pokrmy pripravované s použitím zeleniny, strukovín, obilnín a ich kombinácií s možným použitím mlieka, mliečnych výrobkov i vajec.

· Múčne pokrmy, ktoré sú súčasťou hlavného jedla, sú pokrmy pripravované s použitím múky, vajec, mlieka, tvarohu, ovocia a pod .. Polievky k tomuto typu jedál podávať výdatné strukovinové, zeleninové, prípadne i s obsahom mäsa a pod., ak to umožňuje výška finančného limitu.

c) Všeobecné zásady

· Prívarky odporúčame zaraďovať 2x do mesiaca s využitím hlavne strukovín.

· Múčna príloha (knedľa, halušky, cestoviny) má byť iba 1x do týždňa.

· Zemiaky majú byť na jedálnom lístku 2x - 3x v týždni.

· Zelenina má byť na jedálnom lístku denne, z toho ako šaláty 2x a 1x ako zeleninová obloha k jedlu.

· Ryby podávať 1x v týždni.

· Obilniny - krúpky, ovsené vločky, pohánky, sója, proso, kukurica, uprednostňujeme pred ryžou a majú byť aspoň 1x v týždni, strukoviny 1-2x v týždni (polievky, prívarky, šaláty, hlavné jedlá, súčasťou pokrmu so zníženou dávkou mäsa a zeleninových pokrmov).

· Múčnik ako súčasť obeda sa môže podávať 1x v týždni v nadväznosti na jedálny lístok (hlavne z ovocia, tvarohu a mlieka)

· Ku každému hlavnému jedlu sa má podávať nápoj (voda, sódová voda, prírodné nápoje s nižším obsahom cukru, minerálne vody, nesladený tmavý i ovocný čaj.)

· Chlieb nesmie nahrádzať varené prílohy. Uprednostňujeme chlieb z celozrnnej múky (tmavé druhy chleba).

· Do jedálnych lístkov zaraďujeme mäso čerstvé: hydinové, hovädzie, bravčové, jahňacie...

· Ovocie zaraďujeme denne podľa finančného limitu na nákup potravín.

· Dodržiavame predpísané množstvo živín, minerálnych látok a vitamínov, pestrosť pri výbere surovín, striedame technologické postupy pri príprave pokrmov.

Uprednostňujeme varenie, dusenie, zapekanie. Striedame pokrmy sýtivé a ľahko stráviteľné. Zabezpečujeme rôznorodosť chutí.

Zásady vychádzajú zo všeobecne platných odporúčaní, ktoré je možne prispôsobiť miestnym podmienkam, krajovým zvyklostiam v stravovaní, ako aj možnostiam výšky finančných limitov.